Serwis używa cookies
Wersja kontrastowa


Ministerstwo Edukacji Narodowej
 
Nowy system informacji oświatowej Drukuj
Dodany: 3 lipca 2012, uaktualniony: 4 lipca 2012

Rada Ministrów przyjęła 3 lipca projekt ustawy o zmianie ustawy o systemie informacji oświatowej oraz ustawy o systemie oświaty, przedłożony przez ministra edukacji narodowej.

Projekt zawiera rozwiązania zwiększające anonimowość gromadzonych w nowym systemie informacji oświatowej (SIO) danych dotyczących pomocy psychologiczno-pedagogicznej oferowanej przez szkoły i placówki oświatowe, w tym poradnie psychologiczno-pedagogiczne.

Intencją podjętej nowelizacji ustawy jest odpowiedź na zastrzeżenia zgłaszane wobec ustawy, dotyczące gromadzenia w nowym SIO danych osobowych uczniów, mogące zagrozić skutecznemu wdrożeniu obowiązującej regulacji. Ministerstwo Edukacji Narodowej jest przekonane o słuszności rozwiązań przyjętych w pierwotnym, obecnie obowiązującym brzmieniu ustawy oraz o ich zgodności z Konstytucją. Nowelizacja ma zatem na celu zagwarantowanie, podstawowego celu ustawy. Jest nim ukończenie procesu tworzenia nowoczesnego i efektywniejszego systemu informacji oświatowej. Ma on służyć pozyskiwaniu danych niezbędnych do prowadzenia polityki oświatowej na poziomie krajowym, regionalnym i lokalnym oraz do wspomagania zarządzania oświatą. Dane zbierane w SIO używane są, między innymi, do podziału części oświatowej subwencji ogólnej oraz kształtowaniu wynagrodzeń nauczycieli.

czytaj wiadomość »
 
Rządowy program pomocy dzieciom i uczniom w formie zasiłku losowego na cele edukacyjne w 2012 r. przyjęty Drukuj
Dodany: 17 sierpnia 2012, uaktualniony: 21 sierpnia 2012

14 sierpnia Rada Ministrów przyjęła uchwałę w sprawie Rządowego programu pomocy dzieciom i uczniom w formie zasiłku losowego na cele edukacyjne w 2012 r. oraz rozporządzenie w sprawie szczegółowych warunków udzielania pomocy dzieciom i uczniom w formie zasiłku losowego na cele edukacyjne w 2012 r.  Pomoc w ramach programu, w wysokości 1000 zł, będzie udzielana uczniom, którzy w roku szkolnym 2012/2013 będą realizowali obowiązkowe roczne przygotowanie przedszkolne lub uczęszczali do szkół dla młodzieży wszystkich typów. Będzie on wypłacony tym uczniom, których rodziny otrzymały zasiłek celowy do 6 000 zł przyznawany na podstawie art. 40 ustawy z dnia 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej w związku ze stratami poniesionymi w wyniku nawałnic lub innych zdarzeń atmosferycznych, w szczególności gradobicia lub powodzi.

czytaj wiadomość »
 
Nowa formuła sprawdzianu w VI klasie szkoły podstawowej oraz egzaminu maturalnego od 2015 roku Drukuj
Dodany: 21 stycznia 2013, uaktualniony: 21 stycznia 2013

- Cechą wspólną wszystkich zmian w systemie oświaty jest podnoszenie jakości kształcenia, a zmian we wszystkich egzaminach zewnętrznych odejście od sprawdzania wiedzy encyklopedycznej na rzecz umiejętności złożonych, takich jak analizowanie, wnioskowanie, rozumowanie, dowodzenie, modelowanie myślenia. Dlatego z jednej strony potrzebny jest inny sposób konstruowania zadań egzaminacyjnych, z drugiej - nowy sposób ich oceniania. Wszystkie te cechy będą zastosowane w nowej formule sprawdzianu w VI klasie szkoły podstawowej oraz na egzaminie maturalnym - podkreślała Krystyna Szumilas, minister edukacji narodowej, prezentując podczas konferencji prasowej istotę zmian w tych egzaminach od 2015 roku.

czytaj wiadomość »
 
Cyfrowa Szkoła - JESTEM NA TAK! Drukuj
Dodany: 14 grudnia 2012, uaktualniony: 20 grudnia 2012

Co łączy Katarzynę Grocholę, Grażynę Wolszczak, Magdalenę Wójcik, Tamarę Arciuch, Wojciecha Malajkata i Pawła Wilczaka? Każda z tych osób wzięła udział w kampanii „Cyfrowa Szkoła - Jestem na TAK", popierając pilotażowy program „Cyfrowa Szkoła" realizowany przez Ministerstwo Edukacji Narodowej. Spot z udziałem Ambasadorów już od grudnia jest emitowany na stronie www.cyfrowaszkola.men.gov.pl.

 

czytaj wiadomość »
 
Drukuj
Dodany: 14 sierpnia 2013, uaktualniony: 16 sierpnia 2013
15sierpnia

Dziewięćdziesiąt trzy lata temu na przedpolach Warszawy odbyła się decydująca batalia wojny polsko-bolszewickiej, określana mianem Bitwy Warszawskiej. Armia polska powstrzymała wrogie wojska zagrażające naszej stolicy, stając w obronie świeżo odzyskanej niepodległości.

Polscy żołnierze walczyli z olbrzymim poświęceniem, wykazując się się niezwykłym męstwem i mądrością w dowodzeniu. Dzięki temu wygrali bitwę, uważaną przez historyków za jedną z najważniejszych walk w historii świata. W jej efekcie Polska zachowała suwerenność, a jednocześnie zatrzymała rozprzestrzenienie się rewolucji bolszewickiej na inne kraje Europy.

Pamiętajmy o naszej najnowszej historii, pielęgnujmy ją, przekazujmy najmłodszym, chwalmy się nią w Europie. A dziś, w Święto Wojska Polskiego, oddajmy hołd wszystkim tym, którzy polegli na podwarszawskich polach w obronie stolicy, kraju i niepodległości.

«PierwszaPoprzednia21222324252627282930NastępnaOstatnia»

Strona 29 z 125
Mam 6 lat
Rok Szkoły w Ruchu
Cyfrowa szkoła
Rok Bezpiecznej Szkoły
Nowe podręczniki
Wypoczynek
©2009-2011 Ministerstwo Edukacji Narodowej